جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ به ریچارد تالر آمریکایی اعطا شد

0

پارس دی ال در اخبار تکنولوژی :

جایزه نوبل اقتصاد 2017

۱۷ مهر ۹۶ ساعت ۱۹:۵۰

جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ به ریچارد اچ تالر (Richard H.Thaler)، اقتصاددان مطرح آمریکایی از دانشگاه شیکاگو، به خاطر تلاش‌های مستمر در زمینه رفتارشناسی اقتصادی تعلق گرفت.

آکادمی نوبل، برنده جایزه اقتصادی نوبل در سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. نوبل اقتصاد مانند نوبل‌های ادبیات، صلح، پزشکی، فیزیک و شیمی رسمی نیست و سنت اهدای این جایزه به صورت جداگانه توسط بانک مرکزی سوئد و به یاد آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد. این جایزه از سال ۱۹۶۸ میلادی به بعد به برگزیدگان اهدا می‌شود و تاکنون ۷۸ برنده داشته است. در سال گذشته نیز اولیور هارت از دانشگاه هاروارد و بنت هولمستروم از دانشگاه MIT به دلیل تحقیق و پژوهش در مورد تئوری قرارداد مفتخر به دریافت نوبل اقتصاد ۲۰۱۶ شدند.

فعالیت‌های برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷

برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ یعنی ریچارد اچ تالر در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۵ متولد شد و دکترای خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه روچستر نیویورک دریافت کرد. وی تحقیقات و فعالیت‌های زیادی را بر روی «اقتصاد رفتاری» انجام داد. اقتصاد رفتاری در دهه‌های اخیر از جایگاه ویژه‌ای در نظریه‌های اقتصادی برخوردار بوده و این پیشرفت‌ها بیش از هر دانشمند دیگری مدیون مطالعات و تحقیقات ریچارد تالر بوده است.

جایزه نوبل اقتصاد 2017

ریچارد اچ تالر در مطالعات خود نشان داده که افراد مطابق با تئوری‌های اقتصادی رفتار نمی‌کنند. مردم پول نقد خود را در حساب‌های روانی مجزایی مانند پول رهن، پول تعطیلات و پول بازنشستگی می‌گذارند و سرمایه‌گذاران نیز بیش از اندازه به اخبار غیر قابل پیش‌بینی توجه می‌کنند. در همین رابطه، دولتمردان سراسر دنیا نیز با استفاده از یافته‌های تالر به دنبال کاهش فقر، افزایش اشتغال و بهبود سلامت افراد جامعه هستند.

جایزه نوبل نوبل

پاسخ دهید