سیارک ۲۰۱۲TC4 صبح پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

0

پارس دی ال در اخبار تکنولوژی :

منجمان با استفاده از تلسکوپ VLT در شیلی روند حرکت سیارک ۲۰۱۲TC4 را رصد و اعلام کردند این سیارک صبح پنجشنبه از فاصله ۴۴ هزار کیلومتری زمین عبور می‌کند.

محققان از مدت‌ها پیش مسیر حرکت سیارک ۲۰۱۲TC4 را دنبال می‌کردند و حالا اعلام کرده‌اند که این سیارک در تاریخ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ (پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶) از فاصله ۴۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتری زمین عبور خواهد کرد. منجمان زمان حدودی عبور سیارک مذکور را ساعت ۹ و ۱۲ دقیقه صبح به وقت تهران تخمین زده‌اند.

سیارک ۲۰۱۲TC4 از سال ۲۰۱۲ از رصد خارج شده بود و به تازگی مجددا رصد شد. ناسا با نزدیک شدن این سیارک به زمین می‌تواند سامانه دفاع سیارکی خود را مورد ارزیابی قرار داده و اطلاعات بیشتری از وضعیت حرکتی آن‌ها به دست آورد.

مایکل کلی (Michael Kelley)، یکی از محققان عضو تیم رصدآژانس فضایی اروپا سیارک در این باره می‌گوید:

با عبور ۲۰۱۲TC4 از نزدیکی زمین، ما وارد لایه‌ای از تحقیقات می‌شویم که می‌توانیم شبکه سراسری رصد و پیگیری سیارک‌ها را به طور کامل آزمایش کنیم تا برای شناسایی یک سیارک که احتمال برخورد آن به زمین وجود دارد، شانس بیشتری داشته باشیم.

آژانس فضایی اروپا با استفاده از تلسکوپ VLT واقع در شیلی در تابستان امسال موفق شده بود این سیارک را رصد کند. در آن زمان محققان می‌دانستند که سیارک مذکور در راه زمین است اما فاصله عبور آن از کنار سیاره ما به طور دقیق مشخص نشده بود. در ادامه با بررسی‌های بیشتر و رصد‌های انجام شده در ۲۷ و ۳۱ جولای و ۵ آگوست مشخص شد که سیارک ۲۰۱۲TC4 از فاصله‌ای معادل یک هشتم فاصله ماه با زمین عبور خواهد کرد. این فاصله برای ماهواره‌های مستقر در مدار زمین، یک تهدید محسوب می‌شود. دورترین ماهواره از زمین در فاصله ۳۶ هزار کیلومتری قرار دارد و عبور این سیارک از آن فاصله می‌تواند موجب به وجود آمدن اختلالات جزئی شود.

سیارک 2012TC4

البته سیارک یاد شده در زمان رصد حدود ۵۶ میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشته و با سرعت بیش از ۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و به زمین نزدیک‌تر شده است. پیش از این، ناسا پیش‌بینی کرده بود که ممکن است این سیارک از فاصله ۶ هزار و ۸۰۰ کیلومتری زمین عبور کند که در صورت صحت این پیش‌بینی، می‌توانست برای زمین بسیار خطرناک باشد.

بازگشت سیارک ۲۰۱۲TC4 در سال ۲۰۱۹

سیارک ۲۰۱۲TC4 یک بار دیگر در تاریخ ۲۹ دسامبر سال ۲۰۱۹ از نزدیکی زمین عبور می‌کند اما این بار فاصله آن از زمین بیشتر شده و گفته می‌شود از فاصله حدود ۳۴ میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد. همچنین ابعاد این سیارک، چیزی در حدود ابعاد یک خانه یا یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است. محققان، قطر سیارک ۲۰۱۲TC4 را بین ۱۰ تا ۳۰ متر عنوان کرده‌اند.

پاسخ دهید