سیستم های اعلام و اطفاء حریق ساختمان چیست

0

سیستم های اعلام و اطفاء حریق ساختمان چیست

سامانه اعلام حریق معمولا برای ساختمانهای مسکونی،تجاری و سالن های صنعتی و هتل ها و …. اجرا می گردد که شامل چند بخش اصلی می باشد اعلام و اطفاء حریق با توجه به تعداد واحد ها-اتاق خواب-آشپزخانه-انباری-طبقات و …. آن متغیر است. ۱-دتکتور دود : حساسیت :نسبت به دود حریق ایجاد شده در محیط ۲-دتکتور حرارتی ثابت : این نوع از دتکتور ها وقتی فعال می شوند که حرارتی معینی برای تحریک بگیرند . حد عمل این نوع کاشف ها عموما ۱۳۵ درجه فارنهایت یا ۵۷ درجه سانتیگراد می باشد ۳-دتکتور حرارتی افزایشی : این دتکتورها براساس نرخ افزایشی درجه حرارت از مقدار معینی عمل خواهند کرد . نرخ تحریک برای اغلب آشکارسازهای افزایشی معمولاً ۸٫۴درجه سانتیگراد یا ۴۷ درجه فارنهایت در دقیقه می باشد .

اعلام و اطفاء حریق
اعلام و اطفاء حریق

امروزه با توجه به پیشرفت کشور در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت داده ها سازمانها ارگانها و مراکز دولتی و خصوصی، کشور خواه نا خواه به سمت اجماع بستر شبکه داده و اطلاعات (دولت الکترونیکی) خود در اتاق های سرور دیتا سنتر ها و اتاقک داده سوق پیدا کرده اند . اطلاعات در سازمانها به بخشهای مختلف اطلاعات مالی (حسابها و کارکنان) امنیتی از قبیل اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده بسته به نوع سازمان تقسیم بندی میشود. از اینرو امنیت و محافظت فیزیکی از اعلام و اطفاء حریق سرورها و دستگاههای ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد . سالانه میلیاردها ریال هزینه هنگفت برای خرید سرور و دستگاههای تجمیع اطلاعات در دیتاسنترها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت تر کرده . از اینرو حفاظت و ایمنی در برابر حریق در مراکز داده اهمیت بسزایی دارد . در دیتاسنترها مجموعه کابلها لوازم الکترونیکی تابلوهای برق و سیستمهای سرمایشی مختلفی به کار رفته که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از انها محافظت شوند.

اگر در زمان کوتاه ( فرضاً یک دقیقه ) دما بسرعت بالا رفته و به میزان C°۸٫۴ افزایش یابد از نظر این کاشف معنایی جز حریق ندارد. موارد کاربرد:پارکینگ ۴-دتکتور ترکیبی: موارد کاربرد:اتاق آسانسور ۵-نشت یاب گاز: موارد کاربرد:آشپزخانه-موتورخانه – اتاق پکیج ۶-ریموت اندیکاتور: ریموت یا همان چراغ چشمک زن، برای مشخص کردن مکان حریق نصب میشود. موارد کاربرد:سردر واحد-سردر انباری ۷-شاسی و آژیر: شاسی برای اعلا م حریق و آژیر علامت هشدار دهنده می باشد. موارد کاربرد: طبقات ۸-پنل یا مرکز کنترل: همانطور که در اسمش پیداست وظیفه کنترل سیستم اعلام حریق را داراست و تعداد زون آن به تعداد طبقات و دتکتور های آن طبقه بستگی دارد.ضمنا هر پنل شامل دو باطری ۱۲ ولت و دو فیور می باشد. ۹-روشنایی اضطراری: موارد کاربرد:طبقات

پاسخ دهید