نقد و بررسی فیلم My Darling Clementine (کلمنتاین عزیزم)

0

به گزارش پارس دی ال به نقل از نقد فارسی :


My Darling Clementine (کلمنتاین عزیزم) —-۱۶ اکتبر ۱۹۴۶ بیوگرافی، درام، وسترن۹۷ دقیقه


امتیاز شما

۰
( ۰ رأی )

کارگردان : John Ford

نویسندگان : Samuel G. Engel, Winston Miller

بازیگران : Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature

خلاصه داستان : وایات ارپ (فاندا) کلانتر شهر تومستون مى‏‌شود تا با کمک داک هالیدى دائم الخمر (ماتیور)، انتقام مرگ برادرش را بگیرد. سرانجام کار وایات به دوئل با خانواده شرارت پیشه‏ کلانتن (که عامل مرگ برادرش بوده‏‌اند) در اوکى کورال مى‏‌کشد و…

My Darling Clementine

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

My Darling Clementine


منتقد: راجر ایبرت – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)


«وایات ارپ» در اولین شب حضورش در شهر «توبمستون» گفت:« این دیگه چجور شهریه؟ آدم اینجا نمیتونه بدون اینکه سرش از تنش جدا شه حتی موهاشو کوتاه کنه.» سپس از صندلی مدرن آرایشگاه واقع در « بون تون تونسریال پرلر» (Bon Ton Tonsorial Parlor) برخاست و درحالی که نیمی از صورتش هنوز کف‌آلود بود به طبقه ی دوم آریشگاه رفت تا با یک آدم مست، که اسلحه‌ای در دست داشت مقابله کند و او را از آریشگاه بیرون بیندازد.

My Darling Clementine«ارپ» (هنری فوندا) (henry fonda)، تازه فهمیده بود که با چه شهری طرف است. در صحنه آغازینِ عظیم‌ترین فیلم وسترن «جان فورد» (john ford)، «کلمنتاین عزیزم»، محصول سال ۱۹۴۶، «ارپ» و برادرانش دارند گله‌ای گاو را به شرق کانزانس میبرند. «وایات»، «ورجیل» و «مورگان»، مسئولیت گله را به برادر کوچکترشان «جیمز» را میسپارند و خودشان راهی شهر میشوند تا به آرایشگاه بروند و آبجویی بنوشند. آنها همانطور که زیر آسمان پهناور و گرفته از خیابان اصلی شهر میگذرند، صدای تیراندازی و خنده‌هایی خشن به گوششان میرسد؛ با این اوصاف لزومی ندارد که بپرسیم چرا این شهر بزرگترین قبرستان مناطق غربی کوه‌های «راکی» را دارد.

قصه «فورد» بازنمایش یک فیلم وسترنِ اخلاق مدار است. «وایات ارپ» بعنوان کلانتر جدید شهر انتخاب میشود، و نزاعی میان قانون و اغتشاش درمیگیرد. نهایتا قانون برنده میشود و آخرین صحنه فیلم، نشان‌دهنده ظهور موعظه‌گر مونثی است که ورود تمدن به شهر را مینمایاند. تاکید بیشتر فیلمهای وسترن روی نزاع و درگیری‌ها است. این فیلم هم یک مبارزه افسانه‌ای در «اوکی کورال»(OK Corral) را در خود دارد، اما بیشتر به امورات هرروزه از جمله: آریشگاه رفتن، عاشق شدن، دوستی، پوکر بازی کردن و مریض شدن میپردازد.

بازی «هنری فوندا» بعنوان «وایات ارپ» در کانوان توجهات قرار دارد. او معمولا بعنوان یک مرد پرشور و برونگرا شناخته شده است، اما «فوندا» از یک تیپ شخصیتی جدید در فیلمهای وسترن رونمایی میکند. مردی که بهنگام ورود جنس مخالف به اتاقش، به نشانه احترام از جا برمیخزد، با زن‌ها درست رفتار میکند و با آنها میرقصد. او مانند نوجوانها در ایوان دفترش روی یک صندلی مینشیند، صندلی را به دیوار پشت سرش تکیه میدهد و با جعبه‌ای که جلوی پایش قرار دارد بازی میکند. او به «کلمنتاین» فکر میکند و زبان بدن «فوندا» خوشنودی او از این مسئله را برملا میکند.

My Darling Clementine«ارپ» وقتی همراه برادرشان نزد گله بازگشت، دید که برادرش مرده و گله به سرقت رفته است. بهمین دلیل قبول کرد که بعنوان کلانتر فعالیت کند. دلایل متعددی وجود دارد تا قانع شویم این قتل توسط «کلانتونِ» پیرمرد (Walter brennan)، و پسرانش (غول پیکر، ریشو و بی‌نزاکت) انجام شده است. اندکی بعد با «کلانتون» مواجه میشویم که دندانهایش را نشان میدهد، درست مثل یک حیوان که نیشش را. «ارپ» طی یک صحنه متاثرکننده «جیمز» را دفن میکند. («تو زیاد خوش‌شانس نبودی، نه «جیمز»؟ »)، سپس عوض اینکه سوار اسبش شود و سمت کلنتون‌ها حمله برد، به شهردار میگوید که میخواهد کلانتر جدید شهر باشد. او خواهان انتقام است، اما از راه قانونی.

مهم‌ترین رابطه، میان «ارپ» و «دکتر هالیدی» (ویکتور میچر) شکل میگیرد، قماربازی که به «تومبستون» گریخته است و مرضِ سل، دارد از پا درش میاورد. آنها فطرتا دشمن همدیگرند، اما کم کم مراعات و ملاحظه میان آن دو ریشه میداوند، شاید به این دلیل که «ارپ» متوجه غمی که بر «هالیدی» چنبره زده، میشود. «هالیدی» مدرک پزشکیش را بر دیوار اتاقی که اجاره کرده است میکوبد و جعبه لوزم پزشکیش را همان اطراف قرار میدهد، اما او دیگر کار نمیکند. سابقا در شرق با اتفاق غیرمترقبه‌ای روبرو شده است، و حالا بر سر زندگیش قمار میکند و خود را به باد نسیان میسپارد. معشوقه اش «چیهواها» (لیندا دارنل) یک زن بدکاره است. «هالیدی» رویای نقل مکان به مکزیک را در سر میپروارند. اما وقتی خون سرفه میکند، متوجه میشود که اوضاع از چه قرار است.

My Darling Clementineاولین تقابل کلانتر و «هالیدی» یک صحنه کلاسیک مختص به «فورد» است. وقتی «دکتر» داخل میشود، سالن در سکوت فرو میرود و بار خلوت میشود. او به «ارپ» میگوید:« اسلحه‌ات رو در بیار». «ارپ» پاسخ میدهد که نمیتواند، چون اصلا اسلحه‌ای ندارد. «دکتر» طلب اسلحه میکند، و شخصی از پایین بار اسحله‌ای سمت او پرت میکند. «ارپ» نگاهی به اسلحه میاندازد و میگوید:((« اسلحه برادر «مورگ»، آن مرد خوش‌قیافه‌ای هم که کنارشه برادرم «ویرگه».)) «دکتر» وقتی از این معلومات، مطلع میشود، اسلحه‌اش را غلاف میکند. او میداند که احتمالا مورد هجوم برادران «ارپ» قرار بگیرد. پس میگوید: «هودی»، بیا چیزی بنوشیم.

برای بار دوم «دکتر» به شخصی امر میکند که از شهر برود، و دوباره «ارپ» یادآور میشود که این امر و نهی ها فقط در حیطه قدرت کلانتر است. همانطور که ما میدانیم رسیدگی به پرونده «کلانتونها» در اولویت قرار دارد، و «ارپ» و «دکتر» قصد دارند باهم به امورات آنها رسیدگی کنند. صحنه‌ای که آن دو باهم دارند، یکی از قوی‌ترین و زیباترین صحنه‌های خلق شده توسط «جان فورد» است. یک بازیگر بریتانیایی «آلن موبری» قرار است برای اجرای نمایشی به شهر بیاید، و وقتی خبری از او نمیشود، «ارپ» و «هالیدی» او را در حالی پیدا میکنند که توسط «کلانتونها» شکنجه میشود. بازیگر شروع میکند به گفتن تک‌گویی‌های هملت، اما او مست‌تر و مضطرب‌تر از آن است که بتواند ادامه دهد. «داک هالیدی» با استعانت از حافظه‌اش، سخنرانی او را تکمیل میکند وخطاب به خودش میگوید:« اما نگرانی از آنچه بعد از مرگ وجود دارد، نگرانی از کشوری که هیچکدام از مسافرانش برنگشته‌اند، مجهول‌تر از آنست که…»

یکی از جالب توجه‌ترین صحنه‌های فیلم، علاقه «ارپ» به «کلمنتاین» (کتی داونز) است، که از شرق به آنجا آمده و دنبال «دکتر هالیدی» میگردد. او همان دختری است که «دکتر» روزگاری ترکش کرده بود. «ارپ» بیرون هتل نشسته است و بمحض رویت او برمیخیزد، حرکات «ارپ» نشان میدهد که اضطراب زیادی از ملاقات با «کلمنتاین» دارد. او تمام مناطق غربی را به امید یافتن «دکتر» زیر و رو کرده ، و ما متوجه میشویم و همینطور میخواهیم که «دکتر» را به خانه برگرداند. «دکتر» از «کلمنتاین» میخواهد که شهر را ترک کند و «چیهواها» با حسادت نظاره‌گر وضعیت است.

My Darling Clementineصبح روز بعد «کلمنتاین» عزم میکند که برود، اما «کلانتر» خجالتی، از او میخواهد که با هم به کلیسا بروند و با او برقصد. آنها باهم قدم میزنند، در حالی که سرود موردعلاقه «فورد» خوانده میشود:«آیا ممکن میشود روزی ما در رودخانه گردهم آییم؟» وقتی نوازنده، شروع میکند به نواختن، «وایات» و «کلمنتاین» هم رقصیدن را آغاز میکنند. «وایات» مبتدیانه اما مشتاق و باسرور فراوان میرقصد. این رقص نقطه‌عطف فیلم است و به گونه‌ای یادآور «غرب وحشی» است. آنجا هنوز فشنگ زیادی برای شلیک وجود دارد، اما تمدن به آنجا رسیده است.

نبرد اساطیریی که در «اوکی ورال» صورت گرفت، موضوع فیلمهای زیادی از جمله «کلانتر خط مقدم ۱۹۳۹» (Forntier marshal)، «نبرد اوکی کورال ۱۹۵۷» (gunfight at o.k. corall)، «توبمستون ۱۹۹۳» (tombston) (با هنرنمایی بدون نقص «وال کیلمر» در نقش «دکتر») و «وایات ارپ ۱۹۴۴» (wyatt earp). معمولا صحنه نبرد، نقطه اتکای فیلمها است. در این فیلم نبرد، بیشتر جنبه ختم امورات را دارد، و «فورد» خشونت را زیاد ادامه نیمدهد.

هنگامی که «ارپ» برای روبرو شدن با «کلانتونها» آماده میشود، اوضاع کمی ناآرام میشود. او میخواهد با اشخاصی روبرو شود، که در آغل انتظارش را میکشند. برادران «ارپ» هم او ر همراهی میکنند، زیرا این «یک تسویه حساب خانوادگیه». «ارپ» تمام کسانی که برای شرکت در این کار داوطلب شده‌اند را رد میکند، اما «دکتر» را هم شریک میکند ( زیرا که یکی از پسران «کلانتون»، «چیهواها» را میکشد.). زیر آسمان بیرحم و یکدست شهر، آنها در سکوت مطلق (بغیر از سر و صدای حیوانات دوردست) از خیابان سرازیر میشوند که کار را تمام کنند.

My Darling Clementine«جان فورد» (۱۹۷۳-۱۸۹۵) بنا به عقاید خیلی‌ها، بزرگترین کارگردان تمام ادوار تاریخ آمریکا است. مطمئنا او بیش از هر فیلمساز دیگری برای ثبت بزنگاه‌های تاریخ آمریکا زحمت کشیده است. برای «فورد»، فیلم وسترن تنها یک ژانر محبوب در یک باز‌ه زمانی خاص نبود. (انطور که که کارگردانان بعد از وی به این ژانر نگاه میکردند.). او فیلمهایش را وسط صحرا و فلاتها، فیلمبرداری میکرد، بازیگران و عوامل فیلمایش مثل یک گاوچران واقعی زندگی میکردند و در چادر میخوابیدند. «کلمنتاین عزیزم» در وادی محبوب «فورد» و روی مرز «یوتا» و «آریزونا» فیلمبرداری شد.

او فیلمهای وسترن صامت زیادی ساخت و «وایات ارپ» را هنگام نمایش یکی از فیلهایش ملاقات کرد و داستان «اوکی کورال» را شخصا از خود او شنید.( هر چند که داستا فیلم با وقایع تاریخی تمایز زیادی دارد.) «فورد» مکررا با همان بازیگرها کار کرد (همان شرکت سهامی خودش) و جالب است اگر بدانید «فوندا» را به «جان وین» ترجیح داد. او «وین» را بعنوان نماینده «غرب وحشی» میدید، و «فوندا» را یک شخص متین و خشونت گریز.

«کلمنتاین عزیزم» یکی از خوش‌قلب‌ترین و زیباترین فیلمهای وسترن است. چیزی که عنوان فیلم، خود آنرا لو میدهد. یعنی فیلم نه در مورد «وایات»، نه در مورد «دکتر» و نه در مورد جنگ و نبرد است، بلکه فیلم در مورد «کلمنتاین» است. «کلمنتاین» مهمترین چیزی است که «وایات ارپ» در فیلم با آن روبرو میشود؛ همان لحظه ‌ای که «کلمنتاین» مدت زیادی نیست به شهر رسیده است و «وایات» موهایش را کوتاه میکند و خود را خوشبو میکند. «کلم» نزدیک او میاستد و میگوید:«عاشق عطر گلهای صحرام» و «ارپ» میگوید:« عطر منه».

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: سروش سرحدی


کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید