نقد و بررسی مستند I Am Another You (من همچون تو هستم)

0

به گزارش پارس دی ال به نقل از نقد فارسی :


I Am Another You (من همچون تو هستم) —-۱۳ مارس ۲۰۱۷ مستند ۸۰ دقیقه


امتیاز شما

۰
( ۰ رأی )

کارگردان : Nanfu Wang

نویسنده :

بازیگران :

خلاصه داستان :

I Am Another You

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

I Am Another You


منتقد: اوون گلیبرمن | ورایتی – امتیاز ۹ از ۱۰


«من همچون تو هستم»(I Am Another You) فیلمی است که تقریبا می تواند برای به نمایش در آمدن در SXSW تصویر و طراحی شده باشد. این دومین مستند ساخته شده توسط «نانفو وانگ»(Nanfu Wang) است – هرچند که این فیلم پیش از اولین کارش، مطالعه ی چریکی یک مخالف چینی«گنجشک ولگرد»(Hooligan Sparrow) (2016) – گرفته شده بود و تصویری از بچه ای خیابانی است . کودکی خشمگین و “شورشی” که شما همیشه می توانید مثل اش را در خیابان های جایی مانند «آستین»(Austin) ببینید ، چرا که مجذوب زرق و برق پوچ و پوشالی اش شده است.

وانگ در سخنرانی افتتاحیه یادآوری می کند که زمانی که او در چین زندگی می کرد، یکی از تنها آزادی های او توانایی اش برای سفر کردن بوده است. هر ساله او جشن تولد خود را با رفتن به جایی که هرگز نبوده است جشن می گرفته. پس از ترک کشور خود در سال ۲۰۱۱ و نقل مکان به نیویورک، او با خرید یک بلیط یک طرفه به فلوریدا، این مراسم را ادامه داد و آنجا بود که به «دیلن اولسن»برخورد، بچه بی خانمان ۲۲ ساله ای با موهای بلوند فرفری و خالکوبی فتوژنیک اش که به نظر می رسید نسخه ای از قدیسان به روز شده زمان رنسانس است. او با اینکه که مانند یک موعظه گر مسیحی جوان سرگردان و خانه به دوش روزگار می گزراند، شاد و سرمست و هیپی وار زندگی می کند.

I Am Another Youوانگ تصمیم می گیرد که فیلمی در مورد او بسازد و تنها راه انجام این کار این است که سبک زندگی شگفت انگیز دیلن را بپذیرد، با او مسافرت می کند و روزهایش را مانند یک خاطره ثبت می کند. از آنجایی که دیلن جوان و جذاب است و نوعی ارامش خاطر عمیق در او موج می زند، او به انجام کاری جز حرکت از محلی به محل دیگر، خوابیدن در پارک ها و خوردن غذا از پس مانده ها و مست کردن در هر زمانی که بتواند، به کار دیگری تمایل ندارد، و تمام این ها سوال دیگری را مطرح می کند که وانگ درصدد پاسخ دادن به آن است: چرا او این کار را انجام می دهد؟ آیا او فقط مرتکب یک اشتباه شده است، یا در عرفان بی خانمانی و خانه به دوشی چیز برجسته ای وجود دارد؟ ما تکه ها و قطعاتی از گذشته اش را می بینیم (او در خارج از «سالت لیک سیتی» رشد کرد و از محافظه کاری مسیحی بیزار بود؛ او از سن ۱۴ تا ۲۰ سالگی معتاد به هروئین بود)، اما او بیشتر در زمان حال زندگی می کند. دیلن با لبخندی هم چون ستاره های فیلم می گوید: “این ساده ترین روش زندگی است که می توانید تصور کنید.” “من به شما نشان خواهم داد که آزادی چیست”

ما در دل خود می دانیم که توضیح او بسیار ساده است، اما دیلن، حداقل برای مدتی، به عنوان نمادی از سنت نجیب رمانتیک دوره گرد های هیپی آمریکایی است. هنگامی که او در مورد زنده بودن در لحظه صحبت می کند یا در رابطه با کشف مردم و یا چیزهایی که اگر در جایی ریشه داشت(ساکن می بود) نمی توانست داشته باشد، مانند فردی سرگردان در رویا به نظر می رسد ، و یا دیوانه ولگردی که در دهه ۳۰ در امتداد راه آهن سفر می کند.

I Am Another Youالبته، هیپی ها جزو اولین دسته ای بودند که برای اولین بار مَنشی خوشایند خلق کردند (در چشم آنها، برای بیداری روح ضروری بود) و تا دهه ۱۹۸۰، هنگامی که ضد فرهنگ تنها یک حافظه درحال فراموشی بود، امواج جدید وپراکنده ای از جوانان برای زنده نگه داشتن رویای آن(هیپی گری) وجود داشت. فرقه خود را از جمعی بی اهمیت ساخته اند، و در پارک «میدان تامپکین» در نیویورک، جنگ میان پلیس و مردم بی خانمان در دهه ۶۰ تنها موضوع مهم بود: آیا آنها ولگرد و اوباش اند، یا آنها باقی مانده نجیب زاده گانی اند که حق زندگی در هر کجا که خواستند را دارند؟ به نظر می رسد جوانان از زمانی که کلاس طبقه متوسط ​​پس از جنگ اختراع شده از آن دوری می کنند و دیلن اولسن نیز خود را در نوعی فضای مقدس گونه و افسون وار و نامتجانس غوطه ور می کند، فضایی که ناخواسته فیلم نیز در آن غرق می شود. برای او بارها این امکان وجود دارد که در نقش یکی از پسرهای فیلم “عزیز آمریکایی” ظاهر شود – هیپی های شلخته و بی بند و بار که در جاده ها سرگردان اند بدون آن که توجهی به آنچه ازدست می دهند داشته باشند.

خوشبختانه «من همچون تو هستم» چیزی بیش تر از صرفا همراهی «دیلن» در سفرهایش است. فیلم رمز و رازهایش را مانند یک داستان کارآگاهانه بازگو می کند. «وانگ» مستند سازی با بصیرت ،صادق و دوره گرد است با این حال او افکار سختگیرانه ای دارد که حاصل زندگی و رشد در چین است، جایی که – همان طور که فیلم گنجشک ولگردبه خوبی نمایش می دهد- روشن شده است، نه فقط دولت بلکه همسایگان شما می توانند دشمنان شما باشند. او می خواهد تا با ادیسه دیلن و جاده اش به ناکجا برود، اما حادثه ای افشاکننده و کوچک او را منصرف می کند: از طرف یک مغازه دار مهربان به دیلن یک کیسه نان شیرینی داده می شود و دیلن به جای ان که زحمت به همراه بردن ان را به خود بدهد ان را دور می اندازد- چرا که به همراه بردن آن با توانایی او برای درخواست غذای بیش تر منافات دارد. در آن لحظه، وانگ متوجه می شود که او واقعا شرم آور است و چیزی در مورد او غیر قابل اعتماد است. بنابراین از او قطع امید می کند.

I Am Another Youاین زمانی است که فیلم شروع به جالب تر شدن می کند. برای مدتی، وانگ شخصیتی دیگر را ارائه می دهد: یک سرباز پلیس بازنشسته ایالت یوتا که در واحد جنایات جنسی کار می کند. او شخصی سرسخت است تا جایی که به ما در فیلم میبینیم و نیز دوست داریم او را این گونه ببینیم، و سپس وانگ نشان می دهد که او کیست: پدر دیلن . آیا در خانه برخی سوء استفاده های پنهانی وجود داشته؟ دیلن هیچ خواهر و برادر کوچکتری ندارد و ما تصاویری از او به عنوان یک نوجوان بسیار فعال می بینیم. سپس، به طور خلاصه، او به خانه باز می گردد – برای ازدواج مجدد پدرش. پیوندی میانشان وجود دارد، و آنها مانند یک خانواده به نظر می رسند ، مخصوصا هنگامی که دیلن و پدر و برادر اش آواز Crash Test Dummies “” (کرش تست دامیز) ” مممم مممم مممم مممم ” (“پسری بود… که پدر و مادرش اون رو مجبور میکردن بلافاصله بعد از مدرسه به خونه بیاد”) . رمز و رازهای دیلن با امید به اینکه خود را بهبود خواهد بخشید درهم می آمیزد.

اما پس از آن ما یاد می گیریم واقعا چه اتفاقی می افتد، و این، پای فیلم را به قلمرو متروک احساس باز می کند. دیلن بیماری روانی دارد؛ ممکن است ما این را قبول داشته باشیم، اما همان قدر که ساده لوحانه به نظر می رسد، او به نظر سالم می رسد. او آن را پنهان می کند – ترس پارانوئید، صداهایی در سرش که او متقاعد شده افرادی هستند که او در خیابان می بیند و با او صحبت می کنند. با مشاهده «من همچون تو هستم»، طرف مسئول- یکی از طرفین درمانی- پاسخ های مسئولانه ای را می پذیرد، مانند: “این شکست سیستم است. او نیاز به دارو دارد. “در واقع، ما می دانیم که دیلن برای ۳۰۰ دلار داروی خود را به فروش می رساند. (او همچنین خود را با الکل درمان می کند) اما البته، این بخشی از بیماری است. و در پایان «من همچون تو هستم»، آنچه که به عنوان مدح آزادی بی پروا آغاز شده بود، تبدیل به یک افشاگری در رابطه با یک روح شکسته ولی هم چنان بلند پرواز است: داستان زندگی ای که در برابر قضاوت آنقدر مقاومت می کند که نمی گزارد در دسته خاصی قرار بگیرد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: علی کثیری


کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید