همه چیز درباره «بلید رانر ۲۰۴۹» و کارنامه کاری کارگردانش

0

به گزارش پارس دی ال به نقل از نقد فارسی :

http://www.parsdl.org/wp-content/uploads/2017/10/tumblr_static_26osk19e9qck84sgcwogsw88w.jpg

بلید رانر ۲۰۴۹ فیلمی علمی- تخیلی است؛ دنباله‌ای بر فیلم بلید رانر ریدلی اسکات؛ که البته می‌گویند نسبت به نسخه اول و اصلی از رمز و راز بیشتری برخوردار است. فیلمی با تمام عوامل و عناصر و ویژگی‌هایی که فیلم‌های علمی- تخیلی دارند. با تمام خصایص ژانر؛ با این تفاوت که این همه را گام‌ها ارتقا می‌دهد؛ و به عبارت بهتر، این ژانر را اعتبار و آبرویی بسیار بسیار بیشتر می‌دهد.

بلید رانر ۲۰۴۹ فیلمی علمی- تخیلی است؛ به کارگردانی دنی ویلنو؛ و فکر می‌کنم که این خود خصیصه‌ای است در بین ده‌ها و حتی صدها خصیصه اعتبارآفرین فیلم. فیلم کارگردانی که چندی است بدل به کیمیاگری بی‌بدیل شده؛ که هر خاکی را طلا می‌کند. دنی ویلنِو که همین هفت- هشت‌ماه پیش به خاطر ورود نامزد جایزه اسکار شد، در طول سال‌های اخیر خودش را به‌عنوان یکی از بزرگترین فیلمسازان معاصر مطرح کرده و دایم بر میزان و گستره موفقیت‌هایش افزوده است. او که آشکارا با سه فیلم قبلی خود زندانی‌ها، سیکاریو و ورود توجه خاص و عام را یکسان به خود جلب کرده بود و به عبارت بهتر، چه در گیشه و چه در جلب نظر منتقدان موفق ظاهر شده بود، در بلید رانر ۲۰۴۹ نیز، این موفقیت را استمرار داده؛ و به گفته منتقدان سرشناس رسانه‌های معتبر بین‌المللی نقطه‌ عطف چشمگیری را چه در کارنامه خود و چه در کلیت سینمای روز رقم زده است. هم‌چنانکه منتقدی نامدار در گفته‌ای بحث‌انگیز- که البته رنگ اغراق نیز دارد- او را جادوگری نامیده است که حتی می‌تواند در ژانر علمی- تخیلی که چند وقتی می‌شد شاهد زایش شاهکاری نبود، شاهکاری یکه و یگانه خلق کند.

٣٠‌سال بعد از مرگ

بلید رانر ۲۰۴۹ فیلمی است به نویسندگی مایکل گرین و همپتون فانچر براساس داستان. آیا آدم ‌مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟ اثر فیلیپ کی. دیک؛ که تلاش خلاقانه‌شان در این فیلم حیرت‌انگیز است. اتفاقات فیلم بلید رانر ٢٠٤٩، ٣٠‌سال پس از اتفاقات بلید رانر رخ می‌دهد که افسر کِی از اداره پلیس لس‌آنجلس با بازی رایان گاسلینگ، به دنبال کشف یک راز قدیمی است که به‌ نظر می‌رسد دیگر مدفون شده باشد، اما افشاشدن این راز می‌تواند باعث ایجاد هرج‌ومرج در جامعه شود. افسر کِی به دنبال پیداکردن ریک دکارد با بازی هریسون فورد است. او مامور سابق اداره پلیس لس‌آنجلس است و حدود ٣٠‌سال است که کسی او را ندیده و به نظر می‌رسد مرده باشد.

http://www.parsdl.org/wp-content/uploads/2017/10/BladeRunner204920173.jpg

بلید رانر ٢٠٤٩ فیلمی است به تهیه‌کنندگی ریدلی اسکات محبوب و البته بازی‌های به یادماندنی رایان گاسلینگ، رابین رایت، دیوید باتیستا، لنی جیمز، جرد لتو، آناد آرماس و البته هریسون فورد؛ که در این دنباله بلید رانر ریدلی اسکات، ٣٥‌سال بعد از ایفای نقش ریک دکارد در نسخه اصلی، دوباره در همان نقش غوغا می‌کند.

بلید رانر ۲۰۴۹ فیلمی است حیرت‌انگیز. فیلمی با هزینه‌ای معقول- در قیاس با فیلم‌های مشابه- که رقمی مابین ١٥٠ تا ١٨٠میلیون دلار را شامل است؛ و البته موفقیتی تام و تمام که می‌شود گفت، در همان دو- سه‌روز اول اکران توانسته هزینه ساختش را بازگرداند.

ویلنو و اسکات

http://www.parsdl.org/wp-content/uploads/2017/09/MV5BMjM5MTA2Mzg1NF5BMl5BanBnXkFtZTgwNDU0OTQyMDI._V1_SX1500_CR001500999_AL_640x480.jpg

دنی ویلنو به‌عنوان فیلمسازی که تازه در ٥٠سالگی، بعد از ساختن چند فیلم کوچک و کم‌هزینه مستقل جایگاهش در پانتئون بزرگان دنیای سینما تثبیت شده؛ در بلید رانر ٢٠٤٩ به دلایلی چند حتی در قیاس با شاهکار آینده‌نگر و پیشگوی ریدلی اسکات نیز موفق‌تر عمل می‌کند. ویلنو نه‌تنها توانسته نگاه و نگرش بدبینانه و ضدآرمانشهری فیلم ٣٥‌سال پیش را حفظ ‌کند، که حتی فراتر از این در ترسیم فضای تاریک بصری و البته مفهوم فیلمی از این نظر که سیاقی شخصی را پیش گرفته؛ نتیجه نهایی کارش موثرتر به ‌نظر می‌رسد. شاید به این دلیل باشد که منتقدان در نوشته‌هایشان در اطلاق عنوان شاهکار به این فیلم امساک نکرده‌اند. به گفته منتقد ایندی وایر، واکنش‌ کسانی که به تماشای بلید رانر ۲۰۴۹ نشسته‌اند، به قدری مثبت و حاکی از شگفتی آنهاست که اگر فیلم را چیزی کمتر از شاهکار و نظرهای آنها را کمتر از فوق‌العاده توصیف کنیم، به ‌نظر می‌رسد حق مطلب را ادا نکرده‌ایم!

منتقدان مجذوب

در کل بلید رانر ٢٠٤٩ چنان موفق جلوه کرده که توانسته امتیاز بسیار خوب ٨٥ را از ٢٣ نقد منتشرشده در سایت متاکریتیک کسب کند. فیلمی که منتقدان روتن تومیتوز هم به آن نمره غبطه‌برانگیز ٩٧ از ١٠٠ را داده‌اند. گاردین، توتال فیلم، ورایتی، امپایر، تلگراف و یو‌اس‌ای تودی به آن از ١٠٠ نمره ممکن، ١٠٠ داده‌اند؛ و‌ای‌جی‌ان نیز آن را لایق ٩٧ نمره از ١٠٠ دانسته است. ایندی وایر و اینترتینمنت ویکلی به فیلم نمره ٩١؛ و اسکرین کراش و اسکرین اینترنشنال نیز به آن نمره ٩٠ داده‌اند. رولینگ استون با ٨٨؛ پلی لیست با ٨٣ و نیویورک تایمز با ٨٠ نمره دیگر رسانه‌های مهمی هستند که تلویحا با نمره‌ای که داده‌اند، شاهکار بودن بلید رانر ٢٠٤٩ را مهر تأیید زده‌اند.

دلیل جذابیت

در بین نقدهای چاپ‌شده درباره فیلم بیشترین نظرات مثبتی که اعلام شده، به طریقی درباره هنر کارگردانی دنی ویلنو بوده که بشدت او را به‌ خاطر حرفه‌ای‌بودنش ستایش کرده‌اند. همچنین این منتقدان با اضافه‌کردن صفت‌هایی همانند فوق‌العاده جذاب، خیره‌کننده و دارای جلوه‌های ویژه تحسین‌کننده به این اثر اعلام کردند که عملکرد ویلنوو به‌عنوان کارگردان فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ می‌تواند او را به‌عنوان یکی از بهترین کارگردانان عصر برای هدایت و کارگردانی فیلم‌هایی اینچنینی با بودجه‌های بسیار بزرگ مطرح کند. همچنین برخی از منتقدان هم در نظرات خود اعلام کرده‌اند که خط داستانی نسخه جدید فیلم بلید رانر خیلی جذاب‌تر و قانع‌‌کننده‌تر از نسخه اصلی و ابتدایی آن است. بقیه منتقدان هم به این مسأله اشاره کرده‌اند که این نسخه از فیلم وابستگی خیلی زیادی به نسخه اصلی که به کارگردانی ریدلی اسکات بوده است، داشته.

آرای منتقدان

پیتر دبراژه، منتقد ورایتی به بلید رانر جدید نمره ١٠٠ داده و نوشته: ویلنو ثانیه به ثانیه را به خوبی مدیریت کرده و در تمام ثانیه‌ها شاهد داستانی هستیم که فوق‌العاده خلق شده است. او یک اثر کاملا مهیج با اکشنی فوق‌العاده و جلوه‌های بصری شگفت‌انگیز به مخاطب تحویل می‌دهد، همراه با کلی ایده غیرمتعارف که می‌توان با صفات بسیاری مثل تفکربرانگیز، ترسناک و … توصیف کرد.

منتقد امپایر نیز به فیلم نمره ١٠٠ داده است. دن جولین نوشته است: اثری کاملا جسورانه‌تر و زیباتر نسبت به قسمت اول؛ به‌خصوص اگر آن را در آیمکس تماشا کنید. جلوه‌های بصری شگفت‌انگیز با داستانی سرشار از تم‌های متفاوت از غم‌انگیز تا تفکربرانگیز. فیلم بدون‌شک یکی از بهترین آثار‌ سال ٢٠١٧ است.

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/image_13960716239_bladerunner2049-3.jpg

پیتر برادشاو، منتقد گاردین هم به بلید رانر ٢٠٤٩ نمره ١٠٠ داده و می‌نویسد: تراژیک، رمانتیک و طعنه‌برانگیز؛ بلید رانر: ٢٠٤٩ یک منظره کاملا اعتیادبرانگیز از عظمتی بی‌رحم و عجیب است. آلونسو دورالده نیز در راپ می‌نویسد: بلید رانر یک فیلم حادثه‌ای و صرفا سرگرم‌کننده نیست؛ بلکه خلق دنیایی زیبا و وحشتناک در لنزهای دوربین راجر دیکینز است، داستانی درباره واقعیت‌ها، احساسات و زندگی.

کی. ام. ترنداکوستا درباره فیلم عقیده دارد: من به مدت چند روز در فکر بودم که اصلا چگونه امکان دارد فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ را بهتر از نسخه حال حاضر ساخت و عیب‌های آن را برطرف کرد؛ این کار غیرممکن است. بلید رانر از هر نظر فیلم کاملی است. اسکات ومپلر هم می‌گوید: فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ بشدت اثر قدرتمندی است. دوستان اصلا به دنی ویلنو شک نکنید که شک کردن به او خطر خیلی بزرگی برای شماست. ویلیام بیبیانی همچنین می‌گوید: این شاهکار را دیدم. واقعا فیلم مهیج و نفسگیری است. این اثر واقعا دنباله‌ای تحسین‌برانگیز و پر از رمز و راز است که المان‌های جدیدی به این قسمت اضافه شده و دنیای آن گسترش پیدا کرده است.

آرای سینماگران

این تنها منتقدان نبودند که چنین شیفته بلید رانر ٢٠٤٩ شدند. بسیاری از هواداران این جدیدترین ساخته دنی ویلنو سینماگرانی هستند که کلاه به احترام عمق و عظمت فیلم از سر برداشته‌اند. اومبرتو گونزالس درباره فیلم می‌گوید: فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ اثری کاملا خیره‌کننده و شاهکاری در ژانر فیلم‌های علمی- تخیلی است. این فیلم با صحنه‌هایی که داشت، توانست تکنولوژی جلوه‌های ویژه را به‌طور کل به یک سطح دیگر ببرد. می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین آثار ‌سال ۲۰۱۷ از آن نام برد. اندی سینیوره نیز می‌گوید: دنی ویلنو و راجر دیکینز در ساخت فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ فوق‌العاده کار کرده‌اند. این اثر واقعا قشنگ است. حتی داستان آن هم احساسی‌تر و دارای لایه‌های بیشتری است. فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ با این‌که بر پایه فیلم اصلی و ابتدایی ساخته شده، اما راه مخصوص به خودش را طی و حتی یک دنیای شگفت‌انگیز‌تر هم خلق کرده است. بهترین فیلم امسال! الی پلامب، برنامه‌ساز بی‌بی‌سی نیز گفته است: یک نکته مهم: فیلم بیلد رانر ٢٠٤٩ آن اثر اکشن، هیجان‌انگیز، دوستانه، پلیسی و علمی- تخیلی‌ معمولی‌ای نیست که شما نگران بودید ممکن است باشد. این فیلم یک اثر پرزحمت و واقعا قوی است.

http://www.parsdl.org/wp-content/uploads/2017/09/MV5BMjM3NjcxNDM4Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwMjI4NDIzMzI._V1_SY1000_CR006481000_AL_640x480.jpg

اریک دیویس، نویسنده نیز عقیده دارد: فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ یک اثر شاهکار و استادانه در ژانر فیلم‌های علمی- تخیلی است؛ از آن آثاری که طرفداران این ژانر بسیار از آن لذت می‌برند که ما این‌ روز‌ها مشابه‌اش را نمی‌بینیم. جلوه‌های بصری آن بیش از تاثیرگذار است و فیلم فوق‌العاده‌ خوبی است.

کارگردان فیلم بلید رانر ٢٠٤٩ در یک نگاه

پنجاه‌سال تنوع‌طلبی!

دنی ویلنو، نویسنده و کارگردان کانادایی در‌ سال ١٩٦٧ به دنیا آمد و درحال حاضر ٥٠‌ سال دارد. ویلنو که در کِبِک کانادا به دنیا آمده، یکی از تنوع‌طلب‌ترین کارگردان‌هایی است که تاریخ سینما به خود دیده. او در کارنامه هنری‌اش تجربه کار در ژانرهای مختلف بسیاری را دارد. فیلم‌های اولیه او در ژانر درام- معمایی بود، اما او در ادامه مسیر کاری‌اش فیلم‌هایی در ژانر اکشن- جنایی، علمی- تخیلی و سورئال نیز ساخته است! قسمت دوم بلید رانر تلاش دیگری است از ویلنو در ادامه این مسیر عجیب‌و‌غریب و شگفت‌انگیز.

درباره فیلم‌های ویلنو گفته‌اند که با وجود این‌که آثار این فیلمساز در ظاهر با هم تفاوت‌های فراوانی دارد، اما در عین‌حال با اندکی تدقیق می‌توان عناصر مشترک زیادی هم در فیلم‌های او یافت. فیلم‌های ویلنو همواره تعلیق عجیبی در خود دارند و اکثرا هم با یک پایان‌بندی غافلگیر‌کننده به اتمام می‌رسند. کارشناسان و منتقدان سینما او را یکی از بهترین سازنده‌های فیلم‌های مستقل می‌دانند.

http://www.parsdl.org/wp-content/uploads/2017/09/MV5BMTg1NDEyNjg1NV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjEwNjg5MjI._V1_SX1651_CR001651999_AL_640x480.jpg

ویلنو کارنامه بسیار پرباری دارد. نخستین‌بار نام او با فیلم آتش‌ها که در زبان انگلیسی با اسم ویران‌شده اکران شد بر سر زبان‌ها افتاد. آتش‌ها نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد. اما ویلنو شهرتش را بی‌شک مدیون فیلم بی‌نظیر زندانیان است.

زندانیان ویلنو را به جهان معرفی کرد. فیلم نامزد سه جایزه اسکار شد و هم اکنون از نظر اعضای سایت ‌ای‌ام‌دی‌بی یکی از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینماست. ویلنو سپس فیلم غیرمتعارف دشمن را ساخت. فیلمی سورئال که جایی در محدوده سینمای ترنس مالیک و دیوید لینچ قرار می‌گیرد. ویلنو سپس به سراغ اکشن- جنایی سیکاریو رفت که با استقبال بالای منتقدان روبه‌رو و نامزد سه جایزه اسکار شد. سیکاریو اکشنی غیرمتعارف است که مثل فیلم‌های قبلی ویلنو بحث‌هایی کاملا جدی را درباره عدالت و انتقام‌طلبی و مرز باریک میان این دو مطرح می‌کند. ویلنو کار روی پروژه بعدی‌اش را بلافاصله بعد از سیکاریو آغاز کرد. ورود فیلمی در ژانر علمی- تخیلی با مایه‌های فلسفی زیاد است که با استقبال تماشاگران و منتقدان همراه بود و درنهایت موفق شد نامزد ٦ جایزه اسکار ازجمله بهترین فیلم شود. این فیلم بعد از ویران‌شده و زندانیان، سومین فیلم ویلنو است که در میان ۲۵۰ فیلم برتر سایت‌ ای‌ام‌دی‌بی ‌قرار گرفته است.

دنی ویلنو در یک نگاه

ویران شده اولین فیلم دنی ویلنو است که بر اساس نمایشنامه وجدی مئوَد با نام سوخته ساخته شده و سفر خواهر و برادر دوقلویی را دنبال می‌کند که به دنبال کشف راز زندگی مادرشان هستند. فیلم در سپتامبر ۲۰۱۰ در فستیوال فیلم تورنتو و ونیز نمایش داده شد و در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ در کبک اکران شد و در سال ۲۰۱۱ نامزد دریافت جایزه آکادمی اوارد در بخش بهترین فیلم به زبان خارجی شد.

 

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMTg0NTIzMjQ1NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNDc3MzM5OQ._V1_SY1000_CR006751000_AL_640x480.jpg

زندانیان فیلم جنایی دنی ویلنو است؛ محصول برادران وارنر با بازیگرانی چون هیو جکمن، جیک جیلنهال، ماریا بلو، ترنس هاوارد و ملیسا لئو. داستان فیلم در خصوص گم شدن دو کودک در پنسیلوانیا و تحقیق برای یافتن آنهاست. فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری شد. زندانیان اولین فیلم
دنی ویلنو است که با سرمایه آمریکایی و بازیگران مشهور ساخته شده‌است.

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMTQ2NzA5NjE4N15BMl5BanBnXkFtZTgwMjQ4NzMxMTE._V1_SY1000_CR006791000_AL_640x480.jpg

دشمن تریلری روانشناسانه است با بازیگرانی چون جیک جیلنهال، ملانی لوران، ایزابلا روسلینی و سارا گدون. دشمن فیلمی است که داستان غامض و ممتنع و پیچ و خم‌های پی‌رنگ آن نه تنها بینندگان عادی بلکه منتقدان حرفه‌ای را نیز در فهمش مستاصل می‌کند. ویلنو نقش پازلی را بر پرده نقره‌ای درمی‌اندازد که برای کنار هم قرار دادن قطعاتش می‌بایست آن را حداقل چندین بار تماشا کرد.

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMjA5NjM3NTk1M15BMl5BanBnXkFtZTgwMzg1MzU2NjE._V1_SY1000_CR006661000_AL_640x480.jpg

سیکاریو مهمترین فیلم در تثبیت کارنامه ویلنو؛ فیلمی جنایی به نویسندگی تیلور شریدان و بازی امیلی بلانت، بنیسیو دل تورو، جاش برولین، ویکتور گاربر، جان برنثال و دنیل کالویا است که توسط لاینزگیت به صورت اکران محدود در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵ در ایالات متحده به نمایش درآمد. داستان سیکاریو درباره جنگ مواد مخدر در مکزیک است. سیکاریو نامزد دریافت جایزه اسکار در سه رشته مختلف شامل بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی فیلم و بهترین تدوین صدا شد.

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMTExMzU0ODcxNDheQTJeQWpwZ15BbWU4MDE1OTI4MzAy._V1_SY1000_CR006401000_AL_640x480.jpg

ورود یک فیلم علمی–تخیلی به نویسندگی اریک هیزرر است که از داستان کوتاه داستان زندگی تو به قلم تد چیانگ اقتباس شده است. از بازیگران آن می‌توان به ایمی آدامز، جرمی رنر، فارست ویتاکر و مایکل استلبرگ اشاره کرد. نخستین نمایش ورود در جشنواره فیلم ونیز بود و داستان لوییس زنی جوان و یک زبان‌شناس برجسته است که با فرود آمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان ارتش آمریکا با توجه با سابقه لوئیس به سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند این کلاف سردرگم را باز کند.


منبع: روزنامه شهروند

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید